Martin Doležal, Funkční zdravotně kondiční cvičení


Proč cvičit a proč právě FPT

Přirozený pohyb přináší radost, zdraví, výkonnost, krásu. A v dnešní době je to právě cvičení, které má většině aktivních lidí nahradit nedostatek pohybu. Jenže ...

Efektivní cvičení pracuje s tím, na co je člověk od přírody stavěný. Respektuje také, že čas, energie nebo podmínky ke cvičení jsou většinou dost omezené.

Můj tréninkový přístup aktivuje a posiluje přirozené pohybové funkce. Propojuje kvalitu pohybu s psychikou, zlepšuje schopnost pohybem relaxovat, bavit se. Postupy počítají s životní realitou. Jsou nastaveny prakticky, minimalisticky.

Aktivujeme a posilujeme přirozenou kvalitu pohybu ...

Kvalita pohybu je základem pro celkové zdraví, pohyb bez bolestí, výkonnost, tvarování postavy do atraktivních proporcí nebo radost z pohybu. V FPT nejde o žádné cirkusové složitosti, chceme se jednoduše ale co nejlépe hýbat. V tréninku využíváme cvičení, které to ztělesňují. Míříme na funkční propojení základních vzorů pohybu, správného držení těla, svalové síly i flexibility, stability a mobility páteře a kloubů, spirální stabilizace, vnímání i prožitku pohybu, ...

Efektivita a minimalistický koncept ...

Minimalistický trénink (funguje jako páteř FPT) se skládá z programu pro každodenní 15 - 20 minutové cvičení (malé množství účinných, jednoduchých a snadno naučitelných cviků) a z několika náročnějších cviků pro komplexní pravidelné cvičení. Využívá jen vlastní váhu a jednoduché pomůcky (odporové gumy, kettlebell) a vyžaduje 2 x 2 metry prostoru. Cílem je, aby si každý dokázal zacvičit v jakýchkoli podmínkách, podle svých časových možností a trénink vždy přinášel žádané výsledky i radost z pohybu.

Pro rozšíření a pestrost tréninku můžeš k minimalistickému tréninku přidat cokoli z bohatých zásobníků cviků nebo jakýkoli sport.

Kondice je o pevných základech a o všestrannosti ...

Na kvalitních pohybových základech stavíme všechny pokročilé dovednosti (pracovní nebo sportovní). S kvalitou pohybu postupně rozvíjíme i sílu, vytrvalost, pohyblivost či rychlost.

Musí Tě to bavit ...

Dobře nastavené cvičení Tě baví, naplňuje Tě a dává Ti smysl. Dokážeš mu věnovat plnou pozornost, jsi "tady a tedˇ, relaxuješ. Pomáhá psychické pohodě a přináší odreagování od každodenního stresu. Vedle zlepšování pohybových dovedností rozvíjíš i schopnost se zlepšovat.

Zdraví až na prvním místě ...

V moderním životním stylu sice pohyb a fyzická kondice nejsou pro většinu lidí nutné k obživě, ale pro zdraví a spokojenost mají pořád zásadní význam.

Přestože je FPT velmi účinný pro dnes tolik žádané zlepšování fyzické výkonnosti a tvarování postavy, prioritou je především zdraví.

Cvičení, které respektuje přirozenou stavbu a funkce lidského organismu zlepšuje celkovou koordinaci a kvalitu pohybu a tím i funkční stabilitu a mobilitu páteře i kloubů. Efektivně tak posiluje zdraví, resp. předchází bolestem pohybového aparátu a současně snižuje riziko úrazů. Velmi účinně podporuje zdraví krevního i lymfatického oběhu, všech orgánů, pomáhá metabolismu i imunitě. Zlepšuje celkovou vitalitu a zvyšuje životní energii.

Celostní přístup - "vidět stromy jako součást lesa" ...

V FPT pracujeme s člověkem jako s funkčním celkem. Cvičíme v komplexních přirozených pohybech a trénujeme tak pohybový aparát v jeho správných funkcích.

Nezapomínáme, že kvalita života je o rovnováze pohybu, výživy, odpočinku a duševní stability. Jde o to si nejen zacvičit a naučit se cvičit, ale také pochopit, proč se to celé dělá a jak to souvisí se vším ostatním.